Autor Wiadomość
karolka753
PostWysłany: Nie 21:41, 17 Lut 2008    Temat postu:

Mmmmm pewnie!!
Cio do tematu to sadze, ze jesli potrafi sie szybko reagowac nie tylko np. w stajni ake tez na oddalonej lace jest abtdzo wazne bo mozemy uratowac nawet konskie zycie
koniary
PostWysłany: Nie 21:16, 17 Lut 2008    Temat postu:

oo wlasnie znalazlam ta stronke z kad sa tej informacje... i mialam dac jako nowy temat.. wiec poszukam czegos nowego Wink
karolka753
PostWysłany: Sob 22:45, 16 Lut 2008    Temat postu:

Pewnie!!!!!! Ale tak szybko ze szok!!!!
Ale jest prawda ze musimy nauczyc sie dzialac w tkich naglych sytuacjach....
koniary
PostWysłany: Pią 19:36, 15 Lut 2008    Temat postu:

Ci weterynarze mogli by nauczyc sie teleportowac ;p
karolka753
PostWysłany: Nie 20:00, 10 Lut 2008    Temat postu:

Tak!!
Musimy potrafic udzielic pomocy swojemu konikowi!!!
Lekarz nie jest czarownikiem i nie zjawi sie za 2 minutki
Musimy sami anuczyc udzielac konikowi pomocy.
Np. gdy nasz kon zaplacze sie o uwiaz to co zrobic bez paniki to wazne
koniary
PostWysłany: Nie 11:42, 10 Lut 2008    Temat postu:

A od malych problemow.. rabia sie duzo problemy. Choroby rozwijaja sie bardoz szybko. Czesto nawet niewidzimy ze nasz kon jest chory. Stosujmy sie wiec to tego wszystkiego co jest napisane w tym dziale. Poczytajcie tez w dziale weterynaria jak badac samemu wlsanego konia.
karolka753
PostWysłany: Sob 23:25, 09 Lut 2008    Temat postu:

Zgadza sie!!!
Wlasciciele koni kupuja najnowsze wynalazki (chemiczne) dla swoich koni a musieli by sie zastanowic czy to dla nich jest dobre!!!
Wszystko co napisalam jest prawda i nalezy sie do tych infromacji stosowac!!! Inczej moga wystapic problemy
koniary
PostWysłany: Sob 23:19, 09 Lut 2008    Temat postu:

Bardoz wazne i przydatne informacje Smile
karolka753
PostWysłany: Sob 22:42, 09 Lut 2008    Temat postu: Co złe i dobre

Pokarm i woda stanowią dwie najważniejsze rzeczy w życiu konia. Zwierzę pozbawione odpowiedniej ilości pożywienia i wody zacznie chudnąć, jego stan zdrowia pogorszy się i w stosunkowo krótkim czasie zdechnie. Zjawisko to można zaobserwować u dzikich koni i kuców zwłaszcza w okresie zimy lub warunkach suszy. Niestety, konie są czasem zaniedbywane przez właścicieli, którzy ignorują ich podstawowe potrzeby lub często nie troszczą się o nie wystarczająco dobrze.
Koń, który nie wykonuje żadnej pracy, nie potrzebuje takiej ilości pożywienia jak ten, który pracuje lub poddawany jest intensywnemu treningowi. Zbyt obfite karmienie może być równie szkodliwe jak niedożywienie. Przekarmione zwierzę łatwo rozpoznać, gdyż jego brzuch nienaturalnie wystaje po obu stronach, a mięśnie są zwiotczałe. Stan taki nie nastąpi, jeżeli koń otrzyma właściwe pożywienie i rozsądną porcję ruchu.



PORY KARMIENIA

Zwykle karmimy konie rano około godz. 7-8, w południa około godz. 13-14 i wieczorem około godz. 18-19. Karmienie możemy skoordynować z porą treningu, gdyż koń nie powinien być wzięty na trening wcześniej niż 1-1,5 godz. po posiłku. Najlepiej żeby "obiad" przypadał jakiś czas po treningu lub trening był przeprowadzony 1,5 godz. po "obiedzie" lub po "śniadaniu".



Zużycie Energii
Zużycie energii przez konia domowego, od którego wymaga się siły, szybkości i długotrwałej pracy w zaprzęgu lub pod siodłem, jest zróżnicowane. Jeśli nie zapewnimy koniowi wysokokalorycznego pożywienia, nieosiągalnego w warunkach naturalnych, może stracić kondycję. podawany pokarm musi być zbilansowany pod względem energetycznym, zawierać pozostałe składniki odżywcze, witaminy i dodatki mineralne niezbędne dla utrzymania konia w doskonałej kondycji.

Cele Prawidłowego Żywienia
1. Utrzymanie zdrowia konia na takim poziomie, który zapewnia odporność na choroby lub łagodzi ich przebieg tak, iż szybko następuje wyzdrowienie.
2. Uzyskanie, także z pomocą odpowiedniego treningu i pielęgnacji, sprawności fizycznej, umożliwiającej wykonywanie pracy.
3. Unikanie jakiegokolwiek stresu żywieniowego. Pasza zbyt kaloryczna lub o zbyt wysokiej zawartości białka może spowodować stres i wynikające z niego konsekwencje dla konia.


Zasady Żywienia
1. Ilość energii przyjmowanej z pokarmem musi równoważyć jej straty. Nadmiar podawanego pożywienia obciąża układ trawienny i krążenia, obniżając ich sprawność. Niedobory składników pokarmowych prowadzą do utraty kondycji.
2. Paszę podawać trzeba często i w małych dawkach- największa jednorazowa dawka paszy treściwej nie powinna przekraczać 2 kg. (jest to jednak tylko uogólnienie dlatego że patrząc na tabelę żywieniową ciężko nie przekroczyć dawki 2 kg. gdy koń ma 180 cm i wykonuje ciężką pracę Smile)
3. Po nakarmieniu należy zapewnić godzinną przerwę na trawienie, zanim koń przystąpi do pracy.
4. Powinny być zachowane proporcje pomiędzy paszami o wysokiej wartości odżywczej, a paszą objętościową, którą zazwyczaj jest siano. Powinno ono stanowić od 50% do 75% dawki pokarmowej- wtedy układ trawienny funkcjonuje najlepiej.
5. Koń musi mieć zawsze dostęp do wody, niezbędnej dla prawidłowego przebiegu procesu trawienia

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group